Ekonomiskā sistēma

Kapitālisms ir ekonomiska sistēma, kas pamatojas uz ražošanas līdzekļu privātīpašumu un preču un pakalpojumu radīšanu peļņas gūšanas nolūkos. Centrālie faktori kapitālismā ir privātīpašums, kapitāla uzkrāšana un konkurences tirgi. Kapitālisms ir sociāla sistēma, balstīta uz individuālu tiesību principa. Tas ir, lai panāktu tādu ekonomisko sistēmu, kurā ražošana un izplatīšana ir privāts vai korporācijas īpašums, ir jābūt individuālām tiesībām, konkrētāk – tiesībām uz īpašumu.

Čārlzs Bukovskis par ekspluatāciju kapitālismā: „Kā, pie velna, cilvēks var baudīt modinātāju pl. 6:30, rāpties laukā no gultas, […] doties uz darbu, kur viņš pelna daudz naudas kādam citam, kam esot jāpateicas par iespēju to darīt?”Miltons Frīdmans par kapitālisma un sociālisma kopienām izsaka šādu salīdzinājumu: „Kapitālisma sabiedrības galvenā iezīme ir […] brīvprātīga sadarbība, brīvprātīga apmaiņa. Sociālistiskas sabiedrības galvenā iezīme ir vara.”

Karikatūrista skatījums uz pasaules ekonomiku ar divu govju palīdzību. Ja tev pieder divas govis komunismā, valsts paņem abas un dod tev mazliet piena. Ja tev pieder divas govis sociālismā, vienu tu atdod kaimiņam. Riska kapitālismā: tev pieder divas govis. Tu pārdod trīs no tām savam biržas sarakstos iekļautajam uzņēmumam, izmantojot bankas izsniegtas kredītvēstules uz tava māsasvīra vārda, tad veic parāda apmaiņu pret pašu kapitālu ar saistītu galveno piedāvājumu tādā veidā, ka tu saņem visas četras govis atpakaļ, tiekot atbrīvotam no nodokļiem par piecām govīm. Ja tev pieder divas govis tradicionālajā kapitālismā, tu pārdod vienu no tām un nopērc bulli. Tavs ganāmpulks vairojas un sākas ekonomikas augšupeja. Tu ganāmpulku pārdod un pensionējies uz ienākuma rēķina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: