Pamatprincipi, ko bērni apgūst ar kabatas naudu

  • Ja iztērē visu naudu uzreiz, jāgaida līdz nākošai paredzētajai naudas piešķiršanas dienai. Iemāca plānot un izvērtēt savu budžetu un tēriņus.
  • Ja izdari nepārdomātus tēriņus un sliktas izvēles, jāsamierinās ar savu darbību sekām – māca pacietību un tēriņu rūpīgāku izvērtēšanu.
  • Ja kaut kam krāj, nauda jāliek regulāri un tas aizņem salīdzinoši daudz laika, iemāca plānot savus tēriņus un apvienot vēlmes ar prioritātēm.
  • Jā aizņemies naudu no kāda ģimenes locekļa, tā ir jāatdod, ļoti svarīgs dzīves pamatprincips, apzināties, ka visām mūsu darbībām ir sekas, mums ar to jārēķinās un jātiek ar tam galā.

Kad un kā sākt?

Skolas vecums būs īstais laiks piešķirt nelielu, iepriekš norunātu iknedēļas vai ikdienas kabatas naudu, atkarībā no apstākļiem un iespējām konkrētajā gadījumā, kuras tērēšana pilnībā tiek atstāta bērna ziņā. Ļoti svarīgi ir ļaut bērnam izdarīt nesaprātīgus pirkumus, ideālā gadījumā būtu jābūt klāt, nevis lai pārmestu, bet pārrunātu un izvērtētu pirkuma piemērotību, cenu un kvalitāti.

Vēl viena metode, kā piešķirt saviem bērniem kabatas naudu, ir dot iespēju to nopelnīt darot ikdienas vajadzīgas lietas mājsaimniecībā, kā trauku mazgāšana, zāliena pļaušana, atkritumu izmešana. Tādā veidā bērni apgūst ļoti svarīgu lietu, tas ir, ka, lai iegūtu naudu, tā ir jānopelna un tas ne vienmēr ir viegli. Tas ne vien piešķir naudai citu vērtību, gan noteikti ietekmēs tās tērēšanas veidus, jo bērnam negribēsies salīdzinoši grūti pelnīto naudiņu notriekt niekos.

Cik ir pietiekami?

Cik naudas dot kā kabatas naudu savam bēram ir diezgan sarežģīts jautājums, un tam nav universālas atbildes, viss atkarīgs no katra individuālā gadījuma un iespējām. Jāsāk ar izvērtējumu, cik mēs varam atļauties, jāsaprot cik daudz bērnam nepieciešams, lai iegādātos lietas, kam paredzēta kabatas nauda. Labs padoms, ir apjautāties draugiem un paziņām par viņu piešķirtajām kabatas naudām un mēģināt atrast kaut kādu vidējo rādītāju. Piešķirtais naudas apjoms ar vecumu un uzticētajiem pienākumiem parasti palielinās.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: